Aile hekimliği çalışanlarına bayram şoku

Sağlık Bakanlığı, aile sağlığı merkezlerine gönderdiği aşı reddi sisteme henüz girilmemiş hastalar için ay sonuna iki gün kala dilekçe doldurulması talebine talebine tepkiler büyüyor.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı Dr. Ahmet Kandemir,  bu talebin binlerce aşı evrak işlemini, binlerce sayfa kağıdı ve binlerce kişiye ulaşmayı imkansız hale getirdiğini vurguladı. “Ay sonuna iki gün kala yapılan bu talep, birçok meslektaşımızın evraklarını tam yollamış olmasına rağmen hak edişlerinde bayram öncesi kesinti yapılmasına neden olmuştur,” diyen Dr. Kandemir, sağlık çalışanlarının mağdur edildiğini belirtti.

Dr. Kandemir, aşı reddi yapılmış hastalardan yeniden evrak düzenlemelerinin ve onları tekrar kurumlara çağırmalarının beklendiğini, bunun ise iki gün gibi kısa bir sürede yapılmasının mümkün olmadığını ifade etti. “Bu süreçte hasta gelmediyse veya doktor ve hemşire izinliyse, masa başından alınan bu kararla aile hekimliği çalışanlarının hak edişleri kesildi” diye ekledi.

Özellikle İstanbul’un farklı ilçelerinden çok sayıda aile hekiminin bayram öncesi maddi sıkıntı yaşadığını belirten Dr. Kandemir, her sektörde bayram ikramiyesi alınırken, aile hekimliği çalışanlarının haksız kesinti ile karşılaştığını söyledi.

“EKSİKLİK SORUNLARI DERİNLEŞTİRİYOR”

Aşı reddi ile ilgili yeterli yasal düzenleme yapılmamışken, artan aşı retlerinin tüm sorumluluğunun aile hekimliği çalışanlarına yüklenmesini eleştiren Dr. Kandemir, “Bu yetmezmiş gibi, meslektaşlarımızın ücretlerinden de hemen bayram öncesi kesinti yapılmaktadır” dedi.

“BU YANLIŞTAN DÖNDÜ”

İl Sağlık Müdürlerine açık çağrıda bulunan Dr. Ahmet Kandemir, “Bu yanlışınızdan acilen dönün. Aile hekimliği çalışanlarının kesintilerini iptal edin. Aksi takdirde, AHESEN olarak hukuki yönden bu işin peşini bırakmayacağız. Kazandığımız davalar sonucu hem bakanlığa maddi kayıp yaşatıyorsunuz hem de zaten yoğun çalışan meslektaşlarımıza gereksiz iş yükü verip vatandaşın zamanından çalıyorsunuz. Devletin maddi ve hizmet kaynaklarını bu şekilde ziyan etmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.

Dr. Kandemir, bakanlığın bu konuda devreye girip sıkıntıyı düzelteceğini umduklarını belirterek, aile hekimliği çalışanlarının haklarının korunması gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x