Arif Keskiner son yolculuğuna uğurlandı!

‘Kapıcılar Kralı’, ‘Köşeyi Dönen Adam’, ‘Piano Piano Bacaksız’, ‘Maden’, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, ‘Sensiz Yaşayamam’ ve ‘Namus Borcu’ gibi Türk sinemasında iz bırakan filmlerin yapımcılığını üstlenen Arif Keskiner, önceki gün hayatını kaybetti.

Sevenleri tarafından “Çiçek Arif” diye bilinen Arif Keskiner için Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda veda töreni düzenlendi. Tören, Keskiner’in yapımcılığını üstlendiği filmlerin kısa bir barkovizyon gösterimiyle başladı.

YAKIN DOSTLARI ANLATTI

Halil Ergün, Nur Sürer, Menderes Samancılar, Orhan Aydın, Levent Özdilek, Mazlum Çimen, Mustafa Alabora gibi isimler Keskiner’e son vedasını etmek için salondaki yerini aldı. Arif Keskiner’in meslek hayatında önemli bir yer edinen yakın dostları sahneye çıkarak Keskiner’i anlattı.

“HEP SEVGİYLE ANACAĞIZ”

Arif Keskiner’in 25 yıllık hayat arkadaşı Hümeyra Erdoğan, gözyaşları içinde veda konuşmasını yaptı. Sevginin ne demek olduğunu Arif Keskiner’den öğrendiğini ifade eden Hümeyra Erdoğan, “Hayatımın 25 yılını onunla birlikte geçirdim. Hep yanımda oldu, hep destekçim oldu. Sevgi Boylum Al Yazmalım’da Asya soruyordu ya ‘Sevgi Nedir?’ Bana sevginin emek, dostluk, güven olduğunu öğretti. Son ana kadar eli hep elimdeydi. O sıcaklık hiçbir zaman gitmeyecek. Onu çok seviyorum ve hiçbir zaman unutmayacağım. O bizim iki gözümüzün çiçeği. Hatta son zamanlarda minik tavşanımızdı. Onu hiçbir zaman unutmayacağız. Hep sevgiyle anacağız” diye konuştu.

“GELDİ, GÖRDÜ, YAŞADI”

Kardeşi Hayrettin Keskiner, “Ağabeyim 1953’te İstanbul’a geldiğinden beri güzel bir düzen kurdu. Güzel dostluk, arkadaşlıklar edindi. Hem çalıştı hem okudu. Ağabeyim için söylenecek çok bir şey yok. Dostları çok güzel ifade etti. Geldi, gördü, yaşadı, en güzel şekilde yedi, içti, gezdi, evlendi ve mutlu olarak gitti. Allah rahmet eylesin” sözleriyle veda etti.

“GÜLE GÜLE ÇİÇEK ARİF”

Nur Sürer, konuşması sırasında gözyaşlarına hâkim olamadı. Babasız büyüdüğünü söyleyen Sürer, “Arif ağabeyi severim de Keskiner ailesini çok severim. Babasız büyüdüğüm için ne sevgilerini eksik ettiler benden, ne ağabeyliklerini, ne dostluklarını… Bazı insanlar hiç ölmezmiş gibi gelir ya onlarda biri Arif Abiydi benim için. 6 gün önce konuştuk. Aynı delikanlılıkta, aynı enerjide… Sabah kalktım öldüğüne inanamadım. Bizim Arif abimizdi. Güle güle komünist Arif, güle güle Çiçek Arif” dedi.

“50 YIL BOYUNCA ABİM OLDU”

Menderes Samancılar, “50 yıl boyunca abim oldu, yol gösterenim oldu, ışığım oldu. Hiç ayrılmadık. Bir hafta önce bir tane turunç götürdüm ona. Dokusunu çok severdi. Birkaç ay önce de bir şiir yazdım onu paylaştım onla. Gittiğimde turuncu verdim. Tırnağıyla kazıdı ‘Dayı bir de bunun şiiri vardı biliyorsun’ dedi. Eğildim kulağına okudum” şeklinde konuştu.

“BENİ YÖNLENDİRDİ”

Levent Özdilek, ise “Onu dev bir kadro ile tanıdım. Rahmetli babam, Yılmaz Güney, Atif abi bu ekiple tanıdım. Tahmin edersiniz ki büyülendim. 50 yılı geçti beraber çok şey yaşadık yaptık. Bana o kadar çok şey öğretti ki. Beni bu mesleğe yönlendirenlerin başında gelir. Biz aga derdik ona ağa değil. Hala da öyledir bizim için. Vefaya ve dostluğa çok önem veren bir insandı. Bana da bunu öğretmiştir. Hayatımda tanıdığım en iyi hikâye anlatıcısıydı. Onun için edebiyat, kitap çok önemliydi. Okumaya, yazmaya beni yönlendirdi” ifadelerini kullandı.

“KİTAP AŞIĞIYDI”

Film yapımcısı Baran Seyhan, ünlü yapımcının kitap aşığı bir insan olduğunu söyledi. Baran Seyhan, yaşadığın bir olayı şöyle anlattı: “Yaşadığı bir sıkıntı sebebiyle acil servise yatırmıştık. Doktor beni kenara çağırdı ‘Ben 25 yıllık hekimim ilk defa acil serviste kitap istiyorum diyeni duydum’ dedi. Gerçekten öyle bir insandı.”

TEŞVİKİYE’DEN UĞURLANDI

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen veda töreninin ardından Arif Keskiner’in naaşı Teşvikiye Camii’ne getirildi. Ünlü yapımcının sevenleri, tabuta kırmızı karanfiller bıraktı. Cenazeye Kadir İnanır, Kerem Alışık, Zafer Algöz, Kubat, Timur Savcı, Talat Bulut, Cahit Berkay, Hüseyin Avni Danyal, İzzet Öz, Bedri Baykam başta olmak üzere sinema dünyasından çok sayıda isim katıldı. Arif Keskiner’in kardeşi Hayrettin Keskiner, taziyeleri kabul etti.

DOSTUNA VEDA ETTİ

Kadir İnanır, Türk sinema tarihinin unutulmaz filmleri arasında yer alan ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın yapımcısı Arif Keskiner’e veda etmek için cenazede hazır bulundu. Filmde Türkan Şoray ile birlikte başrolü paylaşan Kadir İnanır, cenaze boyunca tabutun başında ayrılmadı. Konuşmak istemeyen İnanır’ın yaşadığı acı yüzüne yansıdı.

DEFNEDİLDİ

Cenazeye Türkan Şoray katılmadı. Arif Keskiner’in cenazesi öğlen namazına müteakip Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Demirciköy Mezarlığı’na defnedildi.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x